Televizija per anteną: turininga, apimanti visą Lietuvą ir nemokama
LRYTAS_1

Gyvenant laikmetyje, pasižyminčiame aukšta infliacija ir visuotiniu kainų augimu, galimybė ką nors gauti ar daryti nemokamai tampa neabejotina vertybe. Kalbant apie televiziją, vargu ar tenka stebėtis, jog daugelis namų ūkių Lietuvoje šiuo metu atsisuka į eterinę televiziją, už kurios transliuojamas programas, priimamas per lauko ar kambarinę anteną, nereikia mokėti.

Televizija Lietuvoje atsirado XX a. 6-ajame dešimtmetyje kaip antžeminė, t.y. radijo bangomis transliuojama, TV programa. Vėliau eteryje TV programų gausėjo, taip pat pradėjo rastis kitos TV programų perdavimo technologijos bei platformos: kabelinė TV, palydovinė TV, išmanioji TV (interneto tinklais transliuojama) ir kitos. Nuo eterinės televizijos šie naujieji TV programų perdavimo būdai skiriasi ne tik technologiškai ir funkciškai, bet ir ekonomiškai: visi jie funkcionuoja kaip paslauga, už kurią TV žiūrovas turi susimokėti. Tuo tarpu per eterinę TV siunčiamos programos kaip buvo, taip ir liko nemokamos.

Kiek nemokamų TV programų galima žiūrėti per eterinę TV?

Telecentro vadovas Remigijus Šeris: „Tiesa ta, kad tik nedidelė visuomenės dalis žiūrį specifines TV laidas ar programas, kurių nerasi eterinėje televizijoje.”

Šiuo metu Lietuvoje per eterinę TV nemokamai galima žiūrėti iki 30 TV programų. Dalis šių programų yra nacionalinės aprėpties, dalis – regioninės, tad realus priimamų programų kiekis priklauso nuo vietovės, kurioje gyvenate.

Dauguma TV programų – 26 iš 30 – yra retransliuojama Telecentro siųstuvų tinklais. Jų pagrindą sudaro Nacionalinio transliuotojo LRT ir šalies komercinių televizijų kuriamos programos: LRT (LRT HD), LRT Plius (LRT Plius HD), LNK, TV3, BTV, Lietuvos ryto TV, TV6, TV1, TV8, 2TV, Info TV, Delfi TV. Taip pat Telecentro tinklais retransliuojamas tarptautinė TV programa rusų kalba  Nastojaščeje Vremia (Current Time). Visos šios programos retransliuojamos nacionaliniu mastu.

Taip pat per Telecentro infrastruktūrą siunčiamos regioninių televizijų kuriamos TV programos: Šiaulių apskrities TV, Marijampolės TV ir Mažeikių regioninė TV. Pietryčių Lietuvos regione per eterine TV galima žiūrėti Telecentro retransliuojamas 6 Lenkijos televizijų programas.

Dar 4 lietuviškos regioninės televizijos – Aidas, Pūkas TV, Dzūkijos TV ir Ventos TV – savo kuriamas TV programas per eterinę TV, ir taip pat nemokamai.

Ar verta mokėti?

Reguliariai kas mėnesį Kantar atliekami televizijų žiūrimumo tyrimai liudija, kad statistinis lietuvis kasdien 60-70 proc. viso laiko praleidžia prie televizoriaus žiūrėdamas būtent šias aukščiau išvardintas TV programas. „Ir tai nenuostabu, nes vietinės šalies televizijos geriausiai atspindi gyvenimą šalyje, taip pat pasižymi kitomis stiprybėmis, būdingomis vietos žiniasklaidai”, – teigia Telecentro vadovas Remigjius Šeris. – „Tiesa ta, kad tik nedidelė visuomenės dalis žiūrį specifines TV laidas ar programas, kurių nerasi eterinėje televizijoje.”

Tad ar verta mokėti už televizinį turinį, kurį gali gauti nemokamai? Šis klausimas paprastai būna aktualus mažų pajamų gyventojų grupei. „Tačiau ekonominiu sunkmečiu, kuomet tenka mokėti drastiškai padidėjusias šildymo ir energijos sąskaitas, susidurti su maisto ir kuro kainų augimu, jis tampa aktualus gerokai platesnei visuomenės daliai”, – sako Telecentro Radijo, televizijos ir infrastruktūros skyriaus vadovas Marius Skudutis. – „Nors televizijos žiūrėjimas per mokamas TV platformas sudaro santykinai nereikšmingą  daugelio mūsų kas mėnesį išleidžiamų pinigų dalį, pastebime,  kad vis daugiau namų ūkių Lietuvoje pradeda domėtis techniniais sprendimais pradėti žiūrėti nemokamą televiziją”.

2021 metais Telecentras įdiegė techninės pagalbos paslaugą TuriuTV, kuri apima eterinės TV sutrikimų registravimą, konsultavimą telefonu ir TV signalo priėmimo techninių problemų sutvarkymą TV žiūrovo namuose

TV signalas pasiekia 99 proc. gyventojų

Miestų gyventojai dėl čia gerai išvystytų telekomunikacinių tinklų turi galimybę naudotis įvairiomis televizijos platformomis, tačiau kaimo vietovėse eterinė TV kartu su hibridine TV (eterinės TV ir interneto hibridas) yra kone vienintelis aukštą vaizdo kokybę užtikrinantis TV programų priėmimo būdas.

Telecentro aukštųjų bokštų ir siųstuvų tinklai išdėstyti taip, kad nacionaliniu mastu per eterinę TV retransliuojamas programas turėtų techninę galimybę matyti 98 proc. šalies gyventojų, o LRT programas – net 99 proc. Pernai vasarą atliktas dažnių perjungimas viename iš siuntimo tinklų (ST1) leido daugelyje šalies vietovių dar labiau pagerinti šalies komercinių TV programų žiūrėjimo galimybes, teigia M. Skudutis. Šių TV programų priėmimo sąlygos pagerėjo, nes dėl žemesnių dažnių yra mažiau slopinamas TV signalas, taip pat efektyviau veikia priėmimo antenų stiprinimo priemonės. Teigiamą pokytį pajuto pajūrio ir dalies Žemaitijos vietovių gyventojai, taip pat eterinės televizijos priėmimas juntamai pagerėjo Vilniuje ir jo apylinkėse.

TuriuTV – techninė pagalba eterinės TV žiūrovams

Telecentras yra pagrindinis TV siuntimo paslaugų teikėjas šalies ir užsienio televizijoms. Įmonės misija ilgą laiką buvo vienintelė – užtikrinti stabilų TV programų siuntimą per valdomus siųstuvų tinklus bei kitą radijoinžinerinę infrastruktūrą visoje Lietuvoje. Pagal šį istoriškai susiklosčiusį eterinės televizijos modelį kokybiškas TV signalo priėmimas buvo pačių žiūrovų rūpestis, jiems patiems buvo palikta pasirūpinti tinkamu TV stiebu, TV antena, TV priedėliu, TV kabeliu, jungtimis.

„Nors televizijos žiūrėjimas per mokamas TV platformas sudaro santykinai nereikšmingą  daugelio mūsų kas mėnesį išleidžiamų pinigų dalį, pastebime,  kad orientuodamiesi į infliacijos prognozes vis daugiau namų ūkių Lietuvoje pradeda domėtis galimybe pradėti žiūrėti nemokamą televiziją”, – teigia Telecentro Radijo, televizijos ir infrastruktūros skyriaus vadovas Marius Skudutis.

Įvertinęs susidariusią situaciją 2021 metais Telecentras priėmė sprendimą imtis aktyvių veiksmų, kurie užtikrintų eterinės TV paslaugos kokybę nuo TV studijos iki žiūrovo televizoriaus visoje Lietuvoje. Buvo įdiegta techninės pagalbos paslauga TuriuTV, apimanti eterinės TV sutrikimų registravimą, konsultavimą telefonu ir TV signalo priėmimo techninių įrenginių gedimų sutvarkymo TV žiūrovo namuose. TV žiūrovų reakcija nepalieka abejonių dėl paslaugos reikalingumo – per 9 mėnesius nuo paslaugos starto į Telecentrą kreipėsi per 2000 TV žiūrovų, kuriems buvo suteikta reikiama informacija ir konsultacijos, atlikta per 380 antenų ir kitos priėmimo įrangos sutvarkymo/įdiegimo užsakymų.

„Ši Telecentro iniciatyva ypač aktuali priemiesčių, nedidelių miestelių ir kaimo gyventojams, taip pat senjorams ir kitiems eterinės TV žiūrovams, kurie tradiciškai žiūri eterinę TV arba prie jos nusprendė pereiti dėl technologinių ar ekonominių priežasčių“, – sako Telecentro vadovas R. Šeris. – „Ji taip pat svarbi konceptualiai, nes pirmą kartą šalies istorijoje eterinės TV žiūrovai pradėti traktuoti ne kaip anoniminiai TV programų priėmėjai, bet kaip klientai, kuriais rūpinamasi.“

Daugiau nemokamų galimybių per HiTV Šiuolaikinis išmanusis televizorius suteikia žymiai daugiau galimybių, negu vien tik  nemokamai žiūrėti TV programas realiu laiku. „Prijunkite išmanų televizorių prie interneto, prijunkite anteną – ir prašom – turite hibridinę televiziją, kuri Lietuvoje vadinasi HiTV“ , –  pataria M. Skudutis. – „Per ją vieno pultelio mygtuko paspaudimu pateksite prie lietuviškų televizijų mediatekų ir archyvų, kuriuose rasite praėjusio laikotarpio laidas, filmus ir kitą TV turinį. Iš esmės taip jūs susikuriate nemokamą galimybę žiūrėti TV programas ir realiu, ir atidėtu laiku.“ HiTV taip pat suteikia galimybę LNK grupės kanalus žiūrėti aukštąja (HD) raiška, klausytis per 20 lietuviškų radijo stočių, susipažinti su orų prognoze.

Turite klausimų?

Susisiekite